Kraina Lodu. Kolekcja 3 powieści

Kraina Lodu. Kolekcja 3 powieści to pakiet trzech powieści, które przedstawiają kolejne niesamowite historie i przygody dwóch tytułowych bohaterek: Anny i Elsy. Dowiedzmy się jednak najpierw, jak to wszystko się zaczęło…

Film animowany

Któż z nas nie zna tej jednej z najsłynniejszych animacji Walta Disneya ostatnich lat? I chociaż światowa premiera bajki w kinach odbyła się 17 listopada 2013 roku ( w Polsce kinowa premiera odbyła się nieco później – 29 listopada 2013 roku ), „Kraina Lodu” do dziś bije rekordy popularności. Kiedy Elsa w obawie o swoje niecodzienne zdolności postanawia opuścić rodzinny zamek, aby uchronić swoją siostrę przed potencjalnym zagrożeniem i niebezpieczeństwem, ta decyduje się wyruszyć na poszukiwania. Na drodze do celu czeka ją jednak wiele przygód. Reżyserami „Frozen” zostali Chris Buck oraz Jennifer Lee. W rolę Elsy wcieliła się Anna Cieślak (Kristen Bell – w amerykańskiej wersji językowej) natomiast głosu Annie udzieliła Lidia Sadowa (Idina Menzel – amerykańska wersja językowa). Piosenka pod tytułem „Let It Go” w wykonaniu Demi Lovato także zyskała ogromne uznanie przez rzeszę młodszych słuchaczy. Film animowany został doceniony zarówno przez widzów, jak i krytyków, otrzymał bowiem dwa Oscary.

Książki z serii

Do dnia dzisiejszego ukazało się wiele gadżetów, gier, kolorowanek i książek z serii „Krainy Lodu”. Do najpopularniejszych należą między innymi tytuły, takie jak: „Kraina Lodu. Niesforne Trollątka”, „Kraina Lodu. Święto końca zimy”, „Kraina Lodu. Opowieść filmowa”, „Wielka kolekcja bajek o Annie i Elsie”, „Kraina Lodu. Noc wigilijna Olafa”, „Kraina Lodu. Anna i Elsa – magia i wspomnienia”, „Anna i Elsa. Gorące powitanie”, „Kraina Lodu. Reniferek w opałach”, „Kraina Lodu. Zimowa opowieść”. Do najnowszych wydań należy niewątpliwie „Kraina Lodu. Kolekcja 3 powieści”.

Niezwykła kolekcja 3 powieści

Autorką najnowszej serii „Kraina Lodu. Kolekcja 3 powieści” jest Erica David. W skład kolekcji wchodzą kolejno trzy tytuły:

– „Anna i Elsa. Magia i wspomnienia”

– „Anna i Elsa. Niech żyje królowa”

– „Anna i Elsa. Niezwykły wynalazek”

Na całą serię składa się łącznie aż 384 stron! To doskonała propozycja na prezent świąteczny dla Twojego dziecka. Dzięki niej dowiesz się, jak potoczyły się dalsze losy głównych bohaterek. Cała kolekcja została wydana nakładem wydawnictwa Egmont.

David Erica jest autorką książek i powieści dla dzieci. napisała wiele powieści z serii „Kraina Lodu”, w swoim dorobku posiada także książki, które powstały na podstawie bajek „Kung Fu Panda”, „Madagaskar”, „Dragon 2”, „Mr. Peabody & Sherman” czy „Spongebob”.

Posted on

Szczęście w miłości, czyli co zmieniają pieniądze

Maddie to przeciętna nastolatka – wychowana w normalnej rodzinie, pracowita, sumienna, raczej zapobiegawcza, może trochę nieśmiała. Pewnego dnia jednak, dokładnie na osiemnaste urodziny dziewczyna kupiła sobie los na loterii i… wygrała mnóstwo pieniędzy. Od tej pory szara myszka została szkolną gwiazdą – nowi koledzy starali się ją poderwać, nowe koleżanki chciały z nią chodzić na zakupy, słowem: wszystko się zmieniło. Niestety jednak, popularność to także (a może przede wszystkim) problemy, dlatego Maddie szybko zaczęła mieć jej dosyć – po szkole zaczęły bowiem krążyć przykre plotki na jej temat, jacyś nieznajomi prosili ją ciągle o pożyczkę itd. Jedynym azylem, do którego dziewczyna mogła uciec, było towarzystwo Setha – współpracownika Maddie w ZOO. Ten uśmiechnięty, inteligentny i dobrze wychowany chłopak był jedyną osobą, która nie miała pojęcia o fortunie bohaterki. Co by się jednak stało, gdyby i on się o niej dowiedział? Czy jego stosunek do Maddie uległby zmianie? O tym przeczytamy już w Szczęściu w miłości – najnowszej książce spod pióra Kasie West.

Pieniądze szczęścia nie dają?

Autorka postawiła przed czytelnikiem ciekawy i aktualny problem: czy pieniądze dają szczęście? Jej książka pokazuje dwie perspektywy – przed zdobyciem fortuny i po jej zdobyciu – wskazując przy tym na poważne problemy nagłych milionerów: towarzystwo zakłamanych ludzi, intrygi, kłopoty w rodzinie. Wszystko to opisane piórem lekkim, w sposób wciągający – Kasie West dała nam naprawdę świetną książkę na zimowe wieczory.

Bohaterowie Szczęścia w miłości są bardzo dobrze, a przede wszystkim realistycznie nakreśleni. Maddie to nastolatka, z którą wiele czytelniczek mogłoby się utożsamić – po prostu normalna, naturalna, wcale nie doskonała (zwłaszcza przez swą naiwność). Seth to z kolei chłopak ciepły, miły, którego da się lubić, aczkolwiek też wcale nie doskonały – może troszkę niemęski, może troszkę za bardzo, jeśli można tak powiedzieć, sympatyczny. Do tego cała masa bohaterów pobocznych, z których na szczególną uwagę zasługują wszyscy zainteresowani fortuną Maddie – pazerni, nieuczciwi, zakłamani – Autorka bardzo dobrze oddała to, co może zrodzić się w ludziach widzących sposób na niezwykle łatwy zarobek.

Książka niedoskonała

Szczęście w miłości (książka Kasie West) nie jest powieścią doskonałą. Otóż:

 • Wiele wątków zostało w niej przedstawionych zbyt banalnie;
 • Momentami zawiera zbyt dużą ilość dialogów kosztem narracji;
 • Nie jest to książka uniwersalna, ale raczej kierowana do młodych dziewczyn;
 • Bywa napisana zbyt prosto;
 • Jej finał zupełnie nie zaskakuje.

Jak jednak wspomnieliśmy, jeżeli ktoś szuka dobrej lektury na zimowe wieczory, naprawdę powinien wejść w bogaty (dosłownie) świat Maddie.

Posted on

Czerwone krzesło, czyli Maleszka zaprasza do swojego świata

Czerwone krzesło to pierwsza część cyklu Magiczne drzewo spod pióra Andrzeja Maleszki – cenionego reżysera, scenarzysty i pisarza, adresującego swoją twórczość przede wszystkim do dzieci. Na pierwszych stronach poznajemy, wydawałoby się, zwyczajną rodzinę, która żyje w zwyczajnym świecie. I rzeczywiście wszystko byłoby w tej historii zwyczajne, gdyby nie tytułowe czerwone krzesło. Otóż, jak się okazuje, zostało ono wykonane z magicznego drzewa i posiada niezwykłe właściwości, z których bohaterowie książki będą korzystać bardzo chętnie.

Realizm życia z magią w tle

Andrzej Maleszka – choć osadził fabułę w typowym dla siebie świecie fantasy – stworzył bardzo życiowe postacie z bardzo życiowymi problemami. I tak np. dzieci w Czerwonym krześle są samotne i tęsknią za rodzicami (co jest przecież problemem wielu dzieci w prawdziwym życiu), którzy z kolei ciągle pracują i nie mają czasu dla dzieci (i znów: co jest przecież problemem wielu rodziców w prawdziwym życiu). Innymi słowy: bez względu na to, czy po lekturę sięga czytelnik dorosły, czy jeszcze nie, zawsze znajdzie się ktoś, z kim można się utożsamić. Co ciekawe: dzieci wypowiadają się w tej książce charakterystycznym, dziecięcym językiem – niezbyt poprawnym i składnym, a więc dokładnie takim, jakim posługują się dzieci na co dzień. Taki zabieg Autora ułatwia więc owo utożsamienie się młodego czytelnika z fikcyjnymi bohaterami w jeszcze większym stopniu.

Magiczne Drzewo. Tom 1. Czerwone krzesło to książka:

 • Pełna niesamowitych przygód;
 • Ze świetnym poczuciem humoru;
 • Napisana w sposób lekki i ciekawy;
 • Wpajająca dobre wartości (jak np. miłość do rodziców);
 • Nie tylko dla dzieci, ale i dla całych rodzin;
 • Bardzo dobrze wydana (z ilustracjami, z odpowiednio dużymi literami, z ciekawą okładką).

Mankamenty pana Maleszki

Autor nie uniknął jednak kilku wpadek, które zostały wyeliminowane dopiero w dalszych tomach Magicznego Drzewa. Najważniejszą z nich jest (momentami) zbyt duża banalność języka i rozwlekłość fabuły, nawet jak na książkę dla dzieci. Aczkolwiek w konfrontacji ze wszystkimi zaletami Czerwonego krzesła tych wad tak naprawdę nie widać. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko czytać i tym samym rozpocząć podróż po pasjonującym świecie pełnym przygód, magii, ale i zwykłych, ludzkich rozterek. Co też ciekawe: poza książką powstał jeszcze film, jednak – jak to zazwyczaj bywa – nie oddaje on tego, co znajdziemy w wersji książkowej (w tym przypadku: nie odnajdziemy w nim takiej dawki humoru, zabawy i tak wyrazistych postaci). Lepiej sięgnąć więc po książkę, zwłaszcza że być może to właśnie dzięki niej nasze dzieci zapłoną pasją do czytelnictwa.

Posted on